Aktuality

Upozorňujeme na změnu termínu Advetního večera. Původní termín sobota 7.12. byl opraven na pátek 6. prosince 2019 od 16 hodin v salonku restaurace Absolutum

AKCE SSPE říjen až prosinec 2019

POZVÁNKA NA VÝMĚNNÝ DEN

Výbor SSPE zve všechny členy a jejich přátele na VÝMĚNNÝ DEN, který se bude konat v sobotu 19. října 2019 od 8 do 14 hodin v salonku restaurace Absolutum, Jablonského 639/4, Praha 7 – Holešovice. Dopravní spojení: stanice Nádraží Holešovice metra C nebo tramvají č. 6, 12, 17.

Vážené členky, vážení členové, přijměte toto srdečné pozvání a dopřejte si setkání s přáteli a obohacení svých sbírek při výměně exlibris.

                                                                                                                      Výbor SSPE

 

POZVÁNKA NA PŘEDNÁŠKOVÝ DEN K 101. VÝROČÍ SSPE

Výbor SSPE a Knihovna Národního muzea zvou všechny členy a jejich přátele na přednášky, které se budou konat v úterý 12. listopadu 2019 od 17 hodin v přízemí historické budovy Národního muzea v přednáškovém sále 103.

Paní Martina Vyšohlídová, DiS., BBus., prosloví přednášku Exlibris institucí ve sbírce Knihovny Národního muzea a Ing. Jan Langhammer, CSc., naváže přednáškou Cestovatelská exlibris.

Volný vstup na přednášku bude zajištěn hlavním vchodem.

                                               Knihovna Národního muzea a výbor SSPE

 

POZVÁNKA NA ADVENTNÍ VEČER

POZVÁNKA NA ADVENTNÍ VEČER 

Zveme všechny členy SSPE a jejich přátele na adventní večer, který se bude konat v pátek 6. prosince 2019 od 16 hodin v salonku restaurace Absolutum a bude věnován čtyřem osobnostem moderního českého a slovenského exlibris, které nás v nedávné době opustily: doc. PhDr. Slavomilu Venclovi, DrSc., akademické sochařce a grafičce Renatě Šimlíkové, akademické malířce a grafičce Haně Čápové a Mgr. Víťazoslavu Chrenkovi. Bude též připomenuta osobnost malíře, ilustrátora a grafika Františka Peterky, od jehož narození uplyne příští rok sto let. 

Večer bude moderovat Mgr. Alois Sassmann se svými hosty. Součástí večera bude malá výstava grafických prací F. Peterky, R. Šimlíkové H. Čápové a V. Chrenka. Část jejich tvorby bude promítnuta. Bude možno zakoupit knihu S. Vencla Moderní exlibris v českých zemích. Pro účastníky připravíme drobné občerstvení. 

Program je příslibem příjemně stráveného večera v kruhu přátel výtvarného umění. 

Přijďte, budete vítáni! Výbor SSPE 

 

Důležité sdělení
 
Návazně na zrušení spolkového archivu v Praze 14 – Hloubětíně,  Zelenečská ulíce 129/34
a jeho přestěhováním do nových prostor v Praze 6 – Dejvicích, Banskobystrická 2085/1 bude
se měnit jak sídlo Spolku, tak i jeho poštovní adresa. Namísto směrovacího čísla 198 00 nově na 160  00. Předpokládá se rovněž zrušení P.O. BOX  645 na hlavní poště v Praze1Jindříšská
PSČ 111 21. Proto si Vás výbor SSPE dovoluje požádat, abyste dosavadní a již rušené adresy
přestali s okamžitou platností používat.Veškerou korespondenci adresujte tudíž už výlučně na novou:
Spolek sběratelů a přátel exlibris,
Banskobystrická 2085/1
160 00 Praha 6, Dejvice
 
děkujeme       

                                           Přátelé - exlibristé

 

            Rád bych vás pozval na spolkový zájezd na sjezd DEG do Bad Bramstedtu na přelomu dubna a května 2020. Podrobnosti jsou uvedeny v přiložené nabídce.

             K nabídce ještě dodám pár drobností. Oba dva výlety ve čtvrtek do Hamburku i v sobotu na zámek Gottorf ve Schleswiku jsou fakul-

tativní, tudíž každý účastník spolkového zájezdu má svobodnou možnost se rozhodnout, zda se zúčastní našeho čtvrtečního výletu a sobo-tního sjezdového výletu a nebo zůstane ve sjezdovém hotelu měnit. Proto vás poprosím v případě zájmu o účast  na spolkovém zájezdu, o uvedení, zda pojedete na čtvrteční výlet (ano/ne) a zda pojedete na sobotní výlet (ano/ne) a v případě ano vždy o sdělení počtu osob.

              Sjezd DEG v Bad Bramstedtu je příští rok na jaře jedinou větší mezinárodní výměnnou akcí. Proto využijte možnost k dalšímu obohacení sbírek a navštívení zajímavých míst (mj. 4 památek UNESCO) v Severním Německu.

Odkaz na propozice zájezdu

Odkaz na stránky DEG

                                           S přátelským pozdravem
                                                                  Jiří Hlinovský

 

Smutné oznámení

Image
Image

Foto z vernisáže - odkaz

Foto z vernisáže - odkaz

Naši známí umělci, tvůrci exlibris, Günter Hujber, Josef Dudek a Tomáš Hřivnáč, se zúčastnili projektu Linie touhy... . Blahopřejeme.Sobotní vernisáž výstavy Linie touhy v Obrazárně Špejchar Želeč v číslech.
Přišlo celkem 241 hostů a všichni dychtiví po zázraku krásy nahého těla, který se odehrával na 49 obrazech starých mistrů, 80 fotografiích. 5 sochách a 110 grafických listech. Kolem špejcharu se natlačilo 72 osobních vozidel a při rozjezdu všechna auta vyvázla bez škrábnutí. Výpravný katalog (knihu) Linie touhy si nechalo podepsat od 7 přítomných tvůrců celkem 80 osob. Přijelo 5 redaktorů (redaktorek) z různých médií a 5 ředitelů různých galerií.  Světla v obrazárně za posledním návštěvníkem zhasla ve 23.00 hod. Setkání trvalo plné 4 hodiny a bylo navýsost milé, snad pro všechny. Výstava potrvá do 30. září 2019. Oznamuje Pavel Šmidrkal
FotografiePublikum uchvátil svým koncertním uměním "epochální kvartet," , který vystoupil v rámci Jihočeského hudebního festivalu.Částečný pohled na diváky. Téměř třetina přítomných se musela spokojit s místem k stání, ale přečkali to v dobré náladě.Autogramiáda trvala víc jak půl hodiny a plnila přání každého majitele knihy.
Na vernisáž se dostavil také vnuk a snaha slavného spisovatele, malíře, ilustrátora a tvůrce loutek, Jiřího Trnky. V roce 2020 uvede Špejchar Želeč výstavu Náš umělec Jiří Trnka a jeho nadaná rodina, p.n.Nad svými snímky se pobavil fotograf Jan Mlčoch s Tomášem Jungvirtem.

Upozornění

Novým poštovním kontaktem spolku je:
Paní Marta Novotná, Banskobystrická 2085/1  
160 00 Praha 6 – Dejvice.
Současně zůstává dosud stále v platnosti
zavedená i Vámi hojně využívaná poštovní adresa
P.O.BOX 645, Praha 1 – Nové Město, Jindřišská,
PSČ 111 21.
Na obě lze tudíž adresovat již dnes veškerou korespondenci, jakož i svoje objednávky či jiné požadavky.
Dosavadní hloubětínskou adresu
však přestaňte využívat okamžitě,
za což Vám dopředu děkujeme.
Felix Černoch – předseda, Marta Novotná – archivářka.

SJEZD SBĚRATELŮ A PŘÁTEL EXLIBRIS a GRAFICKÉ SYMPÓZIUM ČESKÝ KRUMLOV 2019 4.-6. října 2019
Aktuální  informace
z Českého Krumlova
Zaslaných přihlášek (ti, kteří mají vše potvrzeno a zaplaceno) je ke dni 20. 06. 2019:
74 sběratelů a 35 účastníků jako doprovod.
Uzávěrku 30. 06. 2019 je potřeba dodržet s ohledem na další aktivity sjezdu (parkování, společenský večer, stravování, krumlov card apod.). Přihlášení po 30. 06. nebudou moci patrně využít výše zmíněné výhody.
 Zároveň si Vás dovoluji  rozveselit výbornou zprávu. Ve studijním centru se podařilo dojednat další prostory salónku a studovny. Též se podařilo objektu sjezdu uvolnit dalších 9 pokojů pro naše členy. Pokud se chtějí ubytovat přímo na místě, tak pouze sejdou schody,

Fotogalerie z Kongresu FISAE 2018 Praha

Image
Vážení přátelé,
dovolte, abych Vás co nejsrdečněji pozval ve středu 26. června v 18 hod.
do Galerie zahradní dům v Teplicích na zahájení výstavy
OBJEVENÉ BOHATSTVÍ
ze sbírek Galerie umění Karlovy Vary.
Jedná se jedinečnou grafickou tvorbu dvou rodáků z Karlových Varů,
kteří svou výstavní činností obohatili na počátku 20. století
i umělecký život v Teplicích.
doc. Mgr. Vladimír Šavel
kurátor Galerie Zahradní dům Teplice

SJEZD SBĚRATELŮ A PŘÁTEL EXLIBRIS a 
GRAFICKÉ SYMPÓZIUM ČESKÝ KRUMLOV 2019
4.-6. října 2019
v zámeckých prostorách Studijního centra Český Krumlov
první nádvoří zámku, Zámek čp. 232, 381 01 Český Krumlov
 
Propozice a přihláška doc / pdf
Proposition and application form doc / pdf
Ubytování / Accomodation / Unterkunft doc / pdf

Dům dětí a mládeže Český Krumlov vyhlašuje při konání sjezdu Spolku sběratelů a přátel Exlibris v roce 2019 v Českém Krumlově mezinárodní dětskou a studentskou grafickou výtvarnou soutěž na téma: 
ČESKÝ KRUMLOV Rožmberkové – stavby, řemesla a tradice  

Pozvánka / Propozice soutěže / Přihláška 
Příjem prací do soutěže bude ukončen 30. 6. 2019
Image
Image
Image
Image
Image
Číslo účtu v CZK: 2501272505/2010, Fio banka, a.s., se sídlem V Celnici 1028/10, Praha 1. 
Číslo účtu v EUR: 2001272509/2010, IBAN: CZ3020100000002001272509, BIC: FIOBCZPPXXX, Fio banka, a.s., se sídlem V Celnici 1028/10, Praha 1.